IMRIMER

Wstrząsanie

Wstrząsanie

Po wystarczająco długim okresie leżakowania i zanim Szampan zostanie wysłany do klientów, trzeba pozbyć się depozytu (osadu). Eliminowanie osadu jest tradycyjną metodą charakteryzującą produkcję Szampana. Polega ona na zebraniu osadu do szyjki butelki i wydalenia w pod ciśnieniem. Może to być wykonywane ręcznie lub automatycznie.

Tradycyjna metoda

Technika ta polega na umieszczeniu butelki poziomo na drewnianym stojaku, a następnie odwracaniu jej każdego dnia 1/8 lub 1/4 obrotu w lewo lub w prawo. Wahadłowe ruchy pozwolą ciężkiemu osadowi na powolne przemieszczenie się do pionu i do zebrania osadu do szyjki butelki. W ten sposób Szampan będzie perfekcyjnie « wyczyszczony ». Proces ten trwa około miesiąca.

Eliminowanie osadu

Kolejny etap to eliminowanie osadu. Polega to na otwieraniu butelki i wydalaniu depozytu, który zgromadził się podczas wtórnej fermentacji.

Odbywa się to poprzez zamrażanie szyjki butelki. Skierowaną w dól szyjkę zanurza się w roztworze w temperaturze -25 °C, który zamraża osad. Następnie butelka jest odkapslowywana. Pod wpływem ciśnienia (6 barów), lód z osadem zostaje wyrzucony na zewnątrz.

W tym momencie dodaje się ekspedycyjny likier, od którego będzie zależał rodzaj Szampana (wytrawny, półsłodki...) lub "Zero", czyli bez dawkowania likieru. Na koniec następuje korkowanie. Pozostają jeszcze do naklejenia etykiety i Szampan będzie przygotowany na sprzedaż.

  

 

Obecnie w domenie

Szampany autorstwa Francka Météyer

Champagne METEYER Père & Fils

39 rue de l'europe
02850 Trélou sur Marne

+33 (0)3.23.70.26.20

Godziny

Godziny przyjęć:
od poniedziałku do soboty
9.30 - 17.00

 

Napisz do nas

newslettery

Informacje o wydarzeniach , ofertach, targach.


Informacje prawne Mapa serwisu Kontakt Odwiedź nas Mini-blog Wyciskanie (Pressurage) Kompozycja Leżakowanie (Maturation) Wstrząsanie (Remuage)

Champagne METEYER Père & Fils - 39 rue de l'Europe 02850 Trélou sur Marne
Tél. +33 (0)3 23 70 26 20
- Nadużywanie alkoholu jest niebezpieczne dla zdrowia. Spożywać z umiarem -
© 2003-2024 Champagne METEYER Père & Fils - Réalisation enovanet - Moteur eChampagne - 4 visiteurs connectés.